Czy marihuana może być bezpiecznie stosowana w medycynie?

Do tej pory najczęściej zadawanym pytaniem wśród przeciwników marihuany, było pytanie jaki wpływ ma długotrwałe przyjmowanie marihuany na organizm ludzki? Na te i inne pytania postanowili odpowiedzieć kanadyjscy badacze, którzy przez ponad rok prowadzili obserwacje i analizy na grupie 215 pacjentów. Grupa tych osób przyjmowała marihuanę lub inne leki, mające na celu uśmierzenie bólu występującego przy przewlekłych schorzeniach. Spośród tych pacjentów, aż 141 osób przyjmowało codziennie 2,5 g preparatu z 12,5 % stężeniem THC. Każda z tych osób była obserwowana i badana pod kątem wpływu marihuany i innych leków na pracę wątroby, nerek, płuc oraz funkcjonowania pamięci i ilorazu inteligencji.

Wyniki zaskoczyły niejednego sceptyka i przeciwnika marihuany. Otóż w opublikowanych niedawno badaniach stwierdzono, że marihuana nie ma poważnych efektów ubocznych. Tradycyjne terapie lekowe w takim samym stopniu narażają pacjentów na skutki uboczne i nie są bezpieczniejsze. Marihuana w żaden ujemny sposób nie działa na pamięć czy inteligencję, a nawet można stwierdzić, że intelekt wzrósł w danej grupie. Niepodważalne już jest, że marihuana redukuje odczuwanie bólu i jego objawy znacznie lepiej niż tradycyjne leki. Poprawia też nastrój i codzienne funkcjonowanie pacjenta, poprzez zmniejszenie stresu i l zmęczenia związanego z chorobą, czyli działa pozytywnie nie tylko na ciało, ale również na psychikę pacjenta.

Palenie marihuany nie wpływa także na zmiany w płucach, są one związane bezpośrednio tylko z dymem jaki wytwarza się podczas spalania, nie z samą marihuaną. Marihuana nie zaburza także pracy wątroby i nerek, oraz nie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Badania Kanadyjczyków potwierdziły też, że stosowanie marihuany nie jest całkowicie wolne od skutków ubocznych, jednak są one tak samo obecne w trakcie leczenia innymi medykamentami. Jednak marihuana ma zdecydowanie jedną olbrzymią przewagę nad innymi lekarstwami, czyli skutecznie poprawia nastrój i samopoczucie pacjentów, więc naukowcy powinni wnikliwiej przyjrzeć się jej medycznym właściwościom.

Autor

Bartosz Niedźwiedź

Doktor nauk medycznych, specjalizacja - medyczna marihuana, Poznań.

Zobacz również