Nasiona konopi siewnej – dlaczego warto je jeść?

Konopi nie powinno się kojarzyć wyłącznie z marihuaną. Mamy w rzeczywistości dwie różne rośliny. Konopie siewne oraz indyjskie. Te siewne nadają się do jedzenia a indyjskie przeznaczone są do innych zastosowań. Siewne konopie to roślina włóknista oraz oleista, która ma łodygę liście oraz kwiaty. W sumie najbardziej pożyteczny produkt to konopie przemysłowe, w których jest nieco mniej THC. Osiągają 5 metrów wysokości mogą rosnąć około pół roku. Konopie są rośliną, która nie będzie trudna w uprawie. Nadają się na uprawianie niezależnie od gleby. Mogą być wykorzystywane w każdym klimacie. Nie trzeba więc obawiać się ich uprawiania.

Każdy sobie z nimi spokojnie poradzi. W skład konopi siewnych wchodzi między innymi białka w postaci 10 różnych aminokwasów. Charakterystyczne będzie także to, że takie białko jest podobne do zwierzęcego i charakteryzuje się łatwą przyswajalnością. Jest bardzo podobne do białka soi, ale nawet lepiej przyswajalne, dlatego nie powinno się odczuwać żadnego dyskomfortu przy spożywaniu. W składzie konopi jest także dużą ilość kwasów tłuszczowych omega 3 oraz omega 6. Organizm ludzki sam ich nie syntezuje w związku z czym jest tak bardzo ważne, by dostarczać je do organizmu właśnie z pokarmem.

Kwasy, jeśli będą spożywane w odpowiedniej ilości mogą pozytywnie wpływać na nasz organizm i ograniczać możliwość powstania zakrzepów i chorób naczyniowo – sercowych. Dodatkowo jest to składnik, który działa pozytywnie na wygląd skóry i chroni przed powstawaniem stanów zapalnych. W nasionach znajdują się również inne składniki takie jak witamina E, magnez, fosfor, cynk, wapń czy żelazo. Witamina E charakteryzuje się tym, że jest silnym antyutleniaczem w związku z czym będzie wpływać na nasze naczynia krwionośne. Znajduje się w nasionach także spora ilość błonnika, który działa regulująco na pracę naszego organizmu oraz układu pokarmowego. Konopie składają się tak naprawdę z wielu pozytywnie działających na nasz organizm składników, dlatego ogólnie jak się wydaje mogą mieć działanie prozdrowotne. Dobrze je wprowadzać do swojej diety, by tym samym zapewnić sobie lepsze zdrowie.

Autor

Bronisław Mac

Wykładowca ziołolecznictwa - Warszawa.

Zobacz również